US 82-09 Lm 16.11 over Perkins Slough
Good Condition22 years old1,700 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Ashley |
| Location | 2.7 Mi W US 165-montross |
| Carries | US 82-09 Lm 16.11 |
| Crosses | Perkins Slough |
| Coordinates | 33.30252, -91.54932 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 188.0 ft (57.3 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 750.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,700 (2018) |
| Truck Traffic | 27% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000006964 |