County RD 388 over Whitewater Dtch
Good Condition24 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Stoddard |
| Location | S 30 T 28 N R 12 E |
| Carries | County RD 388 |
| Crosses | Whitewater Dtch |
| Coordinates | 37.05293, -89.77081 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 65.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29123 |