Peruque CR RD over Peruque CR
Good Condition24 years old150 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Charles |
| Location | S 34 T 48 N R 3 E |
| Carries | Peruque CR RD |
| Crosses | Peruque CR |
| Coordinates | 38.88379, -90.65816 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 98.1 ft (29.9 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 260.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2024) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29128 |