RT C N over Belleau CR
Good Condition22 years old651 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Charles |
| Location | S 6 T 47 N R 4 E |
| Carries | RT C N |
| Crosses | Belleau CR |
| Coordinates | 38.85851, -90.61917 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 53.5 ft (16.3 m) |
| Max Span | 53.5 ft (16.3 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 179.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 651 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30309 |