Mo 13 S over Drain Dtch
Good Condition25 years old6,240 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Ray |
| Location | S 24 T 51 N R 27 W |
| Carries | Mo 13 S |
| Crosses | Drain Dtch |
| Coordinates | 39.21934, -93.87325 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Area | 257.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,240 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29138 |