Mo 13 S over Missouri Rvr Up Rr
Fair Condition24 years old6,240 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Ray |
| Location | S 35 T 51 N R 27 W |
| Carries | Mo 13 S |
| Crosses | Missouri Rvr Up Rr |
| Coordinates | 39.21011, -93.86351 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 4083.7 ft (1244.7 m) |
| Max Span | 472.4 ft (144 m) |
| Deck Width | 79.4 ft (24.2 m) |
| Deck Area | 30121.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,240 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29351 |