Mo 99 S over Eleven Point Rvr
Good Condition25 years old718 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Oregon |
| Location | S 32 T 25 N R 5 W |
| Carries | Mo 99 S |
| Crosses | Eleven Point Rvr |
| Coordinates | 36.78675, -91.53166 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 673.9 ft (205.4 m) |
| Max Span | 90.6 ft (27.6 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 2177.2 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 718 (2024) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29139 |