Mo 99 S over Middle Fk CR
Fair Condition25 years old718 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Oregon |
| Location | S 5 T 24 N R 5 W |
| Carries | Mo 99 S |
| Crosses | Middle Fk CR |
| Coordinates | 36.78445, -91.53162 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 331.0 ft (100.9 m) |
| Max Span | 66.6 ft (20.3 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 1069.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 718 (2024) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29140 |