Blue Ridge BLVD S over US 40
Fair Condition24 years old14,256 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 22 T 49 N R 32 W |
| Carries | Blue Ridge BLVD S |
| Crosses | US 40 |
| Coordinates | 39.04558, -94.43901 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 235.9 ft (71.9 m) |
| Max Span | 88.9 ft (27.1 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 934.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,256 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29146 |