Sni A Bar RD E over Is 435
Good Condition25 years old2,075 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 25 T 49 N R 32 W |
| Carries | Sni A Bar RD E |
| Crosses | Is 435 |
| Coordinates | 39.03614, -94.50029 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 305.8 ft (93.2 m) |
| Max Span | 101.7 ft (31 m) |
| Deck Width | 50.2 ft (15.3 m) |
| Deck Area | 1426.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,075 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 11 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29151 |