Mo 72 E over Love Br
Fair Condition25 years old7,747 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Phelps |
| Location | S 18 T 37 N R 7 W |
| Carries | Mo 72 E |
| Crosses | Love Br |
| Coordinates | 37.93040, -91.73996 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 106.0 ft (32.3 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 80.7 ft (24.6 m) |
| Deck Area | 794.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,747 (2024) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29158 |