Mo 72 E over Lit Dry Fk CR
Good Condition25 years old8,070 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Phelps |
| Location | S 19 T 37 N R 7 W |
| Carries | Mo 72 E |
| Crosses | Lit Dry Fk CR |
| Coordinates | 37.91853, -91.72851 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 213.9 ft (65.2 m) |
| Max Span | 71.5 ft (21.8 m) |
| Deck Width | 74.8 ft (22.8 m) |
| Deck Area | 1486.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,070 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29160 |