US 54 E over Bu 61
Fair Condition48 years old3,316 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Pike |
| Location | S 23 T 53 N R 3 W |
| Carries | US 54 E |
| Crosses | Bu 61 |
| Coordinates | 39.35594, -91.21211 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 190.9 ft (58.2 m) |
| Max Span | 90.9 ft (27.7 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 838.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,316 (2024) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2924 |