US 61 N over Crd Business 54
Fair Condition48 years old7,493 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Pike |
| Location | S 24 T 53 N R 3 W |
| Carries | US 61 N |
| Crosses | Crd Business 54 |
| Coordinates | 39.35573, -91.19828 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 211.0 ft (64.3 m) |
| Max Span | 70.5 ft (21.5 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 835.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,493 (2024) |
| Truck Traffic | 38% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2930 |