RT T S over Tower Holo
Fair Condition24 years old4,448 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Pulaski |
| Location | S 28 T 36 N R 12 W |
| Carries | RT T S |
| Crosses | Tower Holo |
| Coordinates | 37.82014, -92.25455 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 121.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,448 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29312 |