RT J S over Cpkc Rr
Good Condition23 years old1,049 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Bates |
| Location | S 20 T 41 N R 33 W |
| Carries | RT J S |
| Crosses | Cpkc Rr |
| Coordinates | 38.34189, -94.58962 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 187.0 ft (57 m) |
| Max Span | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 741 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,049 (2024) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29350 |