US 65 over Town Branch
Good Condition11 years old12,000 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Van Buren |
| Location | .71 M S Jct SH 16 |
| Carries | US 65 |
| Crosses | Town Branch |
| Coordinates | 35.59309, -92.45482 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 133.9 ft (40.8 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Area | 922.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,000 (2018) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000007290 |