US 65 over Archey Fork Creek
Good Condition11 years old11,570 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Van Buren |
| Location | .5 M N Jct SH 95 |
| Carries | US 65 |
| Crosses | Archey Fork Creek |
| Coordinates | 35.60413, -92.45994 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 376.0 ft (114.6 m) |
| Max Span | 103.0 ft (31.4 m) |
| Deck Width | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Area | 2590.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,570 (2018) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007291 |