Is 44 E over Cst Viaduct ST
Fair Condition21 years old27,696 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Franklin |
| Location | S 11 T 43 N R 2 E |
| Carries | Is 44 E |
| Crosses | Cst Viaduct ST |
| Coordinates | 38.48510, -90.75951 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 99.1 ft (30.2 m) |
| Max Span | 97.1 ft (29.6 m) |
| Deck Width | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Area | 507.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,696 (2024) |
| Truck Traffic | 22% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30321 |