Is 44 W over RT Oo
Fair Condition21 years old29,055 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Franklin |
| Location | S 12 T 43 N R 2 E |
| Carries | Is 44 W |
| Crosses | RT Oo |
| Coordinates | 38.48979, -90.74438 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 159.1 ft (48.5 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 63.3 ft (19.3 m) |
| Deck Area | 936.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29,055 (2024) |
| Truck Traffic | 26% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30323 |