Langsford RD over Drainage Dtch
Fair Condition23 years old32,500 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 5 T 47 N R 31 W |
| Carries | Langsford RD |
| Crosses | Drainage Dtch |
| Coordinates | 38.91748, -94.35934 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 120.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,500 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30328 |