Bryn Maws DR over N Fk Crackerneck C
Good Condition23 years old40 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 17 T 50 N R 31 W |
| Carries | Bryn Maws DR |
| Crosses | N Fk Crackerneck C |
| Coordinates | 39.06508, -94.35194 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 59.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30329 |