RT B E over Salt CR
Poor Condition50 years old450 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Clair |
| Location | S 16 T 38 N R 26 W |
| Carries | RT B E |
| Crosses | Salt CR |
| Coordinates | 38.05347, -93.79273 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 251.0 ft (76.5 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 673.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 450 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3033 |