RT B E over Lit Monegaw CR
Fair Condition50 years old225 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Clair |
| Location | S 13 T 38 N R 27 W |
| Carries | RT B E |
| Crosses | Lit Monegaw CR |
| Coordinates | 38.05411, -93.85296 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 401.9 ft (122.5 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 1065.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1976 (reconstructed 2009) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 225 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3034 |