US 36 E over Old Chariton Rvr
Good Condition22 years old4,518 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Macon |
| Location | S 8 T 57 N R 16 W |
| Carries | US 36 E |
| Crosses | Old Chariton Rvr |
| Coordinates | 39.76089, -92.71777 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 190.3 ft (58 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 719.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,518 (2024) |
| Truck Traffic | 37% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30346 |