Mo 149 S over US 36
Good Condition22 years old581 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Macon |
| Location | S 7 T 57 N R 16 W |
| Carries | Mo 149 S |
| Crosses | US 36 |
| Coordinates | 39.76532, -92.74860 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 352.4 ft (107.4 m) |
| Max Span | 146.0 ft (44.5 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 1374.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 581 (2024) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30348 |