Is 49 N over Cst Harry S Truman DR
Fair Condition47 years old53,969 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 14 T 47 N R 33 W |
| Carries | Is 49 N |
| Crosses | Cst Harry S Truman DR |
| Coordinates | 38.89702, -94.52448 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 144.0 ft (43.9 m) |
| Max Span | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Width | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Area | 737.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1979 (reconstructed 1987) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 53,969 (2024) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3036 |