Is 64 W over Cst N Sarah ST
Fair Condition45 years old58,558 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 17 T 45 N R 7 E |
| Carries | Is 64 W |
| Crosses | Cst N Sarah ST |
| Coordinates | 38.63130, -90.24903 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 157.2 ft (47.9 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 54.8 ft (16.7 m) |
| Deck Area | 799.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 58,558 (2024) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 3040 |