Mo 100 E over Bnsf Rr
Fair Condition22 years old6,661 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 17 T 45 N R 7 E |
| Carries | Mo 100 E |
| Crosses | Bnsf Rr |
| Coordinates | 38.62723, -90.24266 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 173.9 ft (53 m) |
| Max Span | 72.8 ft (22.2 m) |
| Deck Width | 61.7 ft (18.8 m) |
| Deck Area | 996.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,661 (2024) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30525 |