Mo 43 S over Dry Br
Fair Condition49 years old7,356 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jasper |
| Location | S 15 T 28 N R 33 W |
| Carries | Mo 43 S |
| Crosses | Dry Br |
| Coordinates | 37.14503, -94.51064 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 179.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,356 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3046 |