College DR over Sunset CR
Good Condition21 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jasper |
| Location | S 13 T 28 N R 33 W |
| Carries | College DR |
| Crosses | Sunset CR |
| Coordinates | 37.14510, -94.48217 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Width | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Area | 113.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31976 |