Division ST over N Br Of Jordan CR
Good Condition22 years old12,130 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Greene |
| Location | S 7 T 29 N R 21 W |
| Carries | Division ST |
| Crosses | N Br Of Jordan CR |
| Coordinates | 37.22565, -93.26498 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Area | 94.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,130 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30513 |