National AVE over Upper Jordan CR
Fair Condition22 years old18,500 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Greene |
| Location | S 13 T 29 N R 22 W |
| Carries | National AVE |
| Crosses | Upper Jordan CR |
| Coordinates | 37.22406, -93.27538 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Area | 239.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,500 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30515 |