Sale Barn RD over Flat CR
Good Condition21 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Barry |
| Location | S 32 T 23 N R 27 W |
| Carries | Sale Barn RD |
| Crosses | Flat CR |
| Coordinates | 36.66717, -93.88050 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 86.0 ft (26.2 m) |
| Max Span | 83.7 ft (25.5 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 293.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30554 |