180th ST over Dog CR
Good Condition23 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Daviess |
| Location | S 8 T 58 N R 28 W |
| Carries | 180th ST |
| Crosses | Dog CR |
| Coordinates | 39.84822, -94.06052 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 147.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30565 |