170th ST over Marrowbone CR
Good Condition23 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Daviess |
| Location | S 29 T 58 N R 28 W |
| Carries | 170th ST |
| Crosses | Marrowbone CR |
| Coordinates | 39.81441, -94.07866 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 192.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30567 |