280th ST over Trib To Big Muddy
Good Condition23 years old40 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Daviess |
| Location | S 13 T 59 N R 27 W |
| Carries | 280th ST |
| Crosses | Trib To Big Muddy |
| Coordinates | 39.91796, -93.87118 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 77.1 ft (23.5 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 176.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2024) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30572 |