Ridge AVE over Big Muddy CR
Fair Condition22 years old10 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Daviess |
| Location | S 36 T 59 N R 27 W |
| Carries | Ridge AVE |
| Crosses | Big Muddy CR |
| Coordinates | 39.88124, -93.87702 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 217.8 ft (66.4 m) |
| Max Span | 83.7 ft (25.5 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 498 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30574 |