Owen Good Pump RD over Br Of East CR
Good Condition20 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cass |
| Location | S 29 T 46 N R 32 W |
| Carries | Owen Good Pump RD |
| Crosses | Br Of East CR |
| Coordinates | 38.77081, -94.49049 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 93.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31925 |