Hubach Hill RD over Tributary
Fair Condition20 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cass |
| Location | S 29 T 46 N R 32 W |
| Carries | Hubach Hill RD |
| Crosses | Tributary |
| Coordinates | 38.78303, -94.48016 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 137.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31922 |