512 TH Road over Owl CR
Poor Condition20 years old5 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Gentry |
| Location | S 17 T 61 N R 31 W |
| Carries | 512 TH Road |
| Crosses | Owl CR |
| Coordinates | 40.09380, -94.42191 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 81.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31968 |