435 TH ST over Owl CR
Poor Condition20 years old10 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Gentry |
| Location | S 17 T 61 N R 31 W |
| Carries | 435 TH ST |
| Crosses | Owl CR |
| Coordinates | 40.08989, -94.41696 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.3 ft (12.9 m) |
| Max Span | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 78.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31969 |