NW Pryor RD S over Is 470 US 50 Rp Mo350e
Good Condition19 years old20,123 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 35 T 48 N R 32 W |
| Carries | NW Pryor RD S |
| Crosses | Is 470 US 50 Rp Mo350e |
| Coordinates | 38.93393, -94.41220 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 392.4 ft (119.6 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 90.6 ft (27.6 m) |
| Deck Area | 3301.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,123 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 7 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31998 |