6th St. Lr over I-30
Good Condition4 years old1,732 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Pulaski |
| Location | 1.33 Mi Nus 70 |
| Carries | 6th St. Lr |
| Crosses | I-30 |
| Coordinates | 34.74211, -92.26314 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 168.0 ft (51.2 m) |
| Max Span | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Width | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Area | 1249.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,732 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007489 |