I-30 WB To 630 WB over I-30 WB To 630 WB
Good Condition3 years old25,000 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Pulaski |
| Location | I-30-I630 Interchange |
| Carries | I-30 WB To 630 WB |
| Crosses | I-30 WB To 630 WB |
| Coordinates | 34.73566, -92.26199 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 175.5 ft (53.5 m) |
| Max Span | 172.9 ft (52.7 m) |
| Deck Width | 83.7 ft (25.5 m) |
| Deck Area | 1364.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25,000 (2023) |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007486 |