18th ST over Metrolink
Fair Condition35 years old14,500 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 363 T 45 N R 7 E |
| Carries | 18th ST |
| Crosses | Metrolink |
| Coordinates | 38.62675, -90.20715 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 54.8 ft (16.7 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Area | 407.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,500 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32030 |