16th ST over Metrolink
Fair Condition35 years old14,500 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 363 T 45 N R 7 E |
| Carries | 16th ST |
| Crosses | Metrolink |
| Coordinates | 38.62616, -90.20484 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 126.0 ft (38.4 m) |
| Max Span | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Width | 64.6 ft (19.7 m) |
| Deck Area | 756.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,500 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32031 |