RT K S over Rvr DR Meramec Rvr
Fair Condition43 years old3,190 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Franklin |
| Location | S 20 T 41 N R 1 E |
| Carries | RT K S |
| Crosses | Rvr DR Meramec Rvr |
| Coordinates | 38.27675, -90.94426 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 606.0 ft (184.7 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 2290.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,190 (2024) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3206 |