Little Blue RD over Lit Blue Rvr
Fair Condition22 years old3,972 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 11 T 48 N R 32 W |
| Carries | Little Blue RD |
| Crosses | Lit Blue Rvr |
| Coordinates | 38.98954, -94.40904 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 233.9 ft (71.3 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 926.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,972 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32062 |