Charrette CR RD over Charrette CR
Good Condition18 years old40 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Warren |
| Location | S 12 T 45 N R 2 W |
| Carries | Charrette CR RD |
| Crosses | Charrette CR |
| Coordinates | 38.67678, -91.08994 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 149.9 ft (45.7 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 370.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2024) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32072 |